Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe: fakty i mity

Dwie trzecie kosztów utrzymania domu to koszty ogrzewania. Wybierając domową instalację cieplną chcemy, by zapewniała komfort przez cały rok, a jednocześnie była możliwie najtańsza w eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe - zalety

  • Idealny rozkład temperatur zapewniający najlepszy komfort cieplny. Dla człowieka najkorzystniej jest gdy tam, gdzie najbardziej marzniemy, czyli w stopy, mamy najwyższą temperaturę, podczas gdy na poziomie głowy temperatura jest niższa. Dzięki temu łatwiej nam się oddycha chłodniejszym powietrzem i czujemy się lepiej.

                            ogrzewanie podłogowe Appia Technical Łódźogrzewanie podłogowe Łódź

 

Rozkład temperatur: ogrzewanie podłogowe                                          ogrzewanie grzejnikowe

ogrzewanie podłogowe

Proszę zwrócić uwagę na układ linii niebieskiej (profil idealny) oraz lini zielonej – ogrzewanie podłogowe. Ich układ jest bardzo zbliżony.

Najsłabszy efekt komfortu daje ogrzewanie powietrzne, a zaraz po nim grzejniki ścienne.

  • Dobre dla alergików – brak unoszącego się kurzu. Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło przez promieniowanie. Grzejnik ścienne oddają ciepło przez konwekcję, czyli ruch powietrza. Dołem „zasysają” powietrze zimne i kurz z podłogi, a górą „wyrzucają” powietrze ogrzane i… kurz. Widać to na brudnych ścianach nad grzejnikami, telewizorami i innymi urządzeniami oddającymi ciepło w ten sposób. Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma zjawiska „przypiekania” kurzu, dlatego ogrzewanie podłogowe jest polecane dla alergików.

ogrzewanie podłogowe Łódźogrzewanie podłogowe Łódź

  • Równomierny rozkład temperatur. W każdym miejscu pomieszczenia ogrzewanie podłogowe zapewnia taką samą temperaturę. Nie ma w pomieszczeniu stref ciepłych i zimnych. Przy grzejnikach ściennych najcieplej jest przy grzejniku. Im dalej od niego tym chłodniej.
  • Większa wilgotność powietrza. Niższa temperatura zasilania i oddawanie ciepła przez promieniowanie nie wysusza powietrza tak bardzo jak grzejniki, dzięki czemu nie przesuszają się błony śluzowe nosa i gardła co jest szczególnie ważne u małych dzieci.
  • Znaczna oszczędność energii. Rozkład temperatur zapewniany przez ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2°C, a to z kolei pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet do 12% rocznie.
  • Magazynowanie energii w podłodze. Akumulacja ciepła przez podłogę jest na tyle duża, że w przypadku pompy ciepła można zrezygnować ze zbiornika buforowego (tylko, gdy pompa jest jedynym źródłem ciepła). Można magazynować ciepło w podłodze podczas korzystania z niższej taryfy energetycznej. Grzejniki ścienne stygną w kilkanascie minut od wyłączenia pompy ciepła.
  • Estetyka. Brak grzejników ściennych daje większe możliwości aranżacji wnętrza. Można też stosować długie firany lub zasłony, które normalnie nie powinny zakrywać grzejników. Instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości schowana w podłodze, a rozdzielacze montowane są w pomieszczeniach technicznych (kotłownia, pralnia itp.)

Ogrzewanie podłogowe - wady

  • Ograniczenia w wykończeniu podłogi. Dla ogrzewania podłogowego najlepsze na podłogę są materiały wykończeniowe dobrze przewodzące ciepło – np. terakota (kafle). Można stosować panele podłogowe z atestem do ogrzewania podłogowego i specjalnymi podkładami, atestowane deski warstwowe (do 16mm grubości). Nie zaleca się stosowania drewnianych desek litych, grubych dywanów itp.
  • Trudne usuwanie awarii. W przypadku awarii trzeba odkuwać fragment podłogi. Wiąże się to z pracami pylącymi i wyłączeniem ogrzewania w danym pomieszczeniu lub jego części na 2-3 tygodnie do wyschnięcia betonu niezbędnego do uzupełnienia wylewki. Jednak prawdopodobieństwo uszkodzenia rury jest znikome.
  • Utrudniona regulacja. Wylewka betonowa akumuluje duże ilości ciepła, w związku z tym bezwładność ogrzewania podłogowego jest duża. Wolno reaguje na zmiany nastaw regulatorów temperatury. Dlatego regulując temperaturę pomieszczeń trzeba uzbroić się w cierpliwość. W praktyce jednak, po jednorazowym wyregulowaniu temperatury nie ma potrzeby zmieniania nastaw a temperaturą w pomieszczeniach steruje automatyka pogodowa pompy ciepła.

Mity

  • Złe samopoczucie i puchnące nogi. Nieprawda. Przy dobrze wykonanej instalacji rzeczywista, odczuwalna temperatura podłogi wynosi ok 21-25stC. Temperatura naszego ciała to 36,6oC zatem powierzchnię podłogi będziemy odczuwać jako chłodną lub letnią. Nogi puchną przy przegrzanej podłodze.
  • Niezalecane do sypialni. Nieprawda. Dobrze dobrane instalacje z powodzeniem montuje się również w sypialniach. Jak pisaliśmy powyżej rzeczywista, odczuwalna temperatura podłogi wynosi ok 21-25 oC, a temperatura pomieszczenia 20oC (w zależności od preferencji użytkownika). Ogrzewana podłoga nie ma absolutnie wpływu na nasze samopoczucie podczas snu. Gorzej reagujemy śpiąc przy gorącym grzejniku i wdychając unoszący się kurz, lub z dala od grzejnika, w zimnej strefie pomieszczenia.

Szukasz dodatkowych informacji? Zajrzyj na nasz Blog.

Nasze realizacje